Soru: Soğuk cereyan nedir?
 
Cevap: Soğuk cereyan bazen klima ile özdeşleştirilir ve bu yanlış tasarlanmış sistemler için doğrudur. İç ünitenin yerinden veya hava dağılım şeklinden personele olabilecek etki, bu yüzden dizayn aşamasında düşünülmelidir.

 Klima üreticileri genellikle direkt yayılma sistemi için optimum tavan yüksekliğini 2,70 m ila 3,50 m arasında kabul ederler. Bu yükseklikte sağlanmış yaklaşık 16°C'lik soğuk hava, personel seviyesine inmeden evvel daha sıcak oda havası ile karışacak ve böylece cereyan hissi olmayacaktır.

Buna rağmen bu genel standardı tutturmayan uygulamalarda kaliteli bir klima sistemi değişmeden bunu karşılamak için "modifiye" edilebilir. 

 Soğuk hava, alçalmadan önce belli bir dönem tavana "yapışma" eğilimi gösterir. Buna "coanda"  etkisi denir ve odaya doğru inmeden önce soğuk havanın etraftaki hava ile karışmasına yardımcı olur.

Fakat malesef tavan kirişi gibi bir engelin varlığının, hava akımını kesmesi babında olumsuz bir etkisi vardır. Bu durumda kirişe çarpan soğuk hava hemen batar, direkt altında oturma şanssızlığına sahip her şahsı rahatsız edecek kadar.